Yeni Sistem’de Küresel Üretim Nasıl Şekil Alacak ?

Merhaba sevgili dostlar, herkese huzurlu günler dilerim.
Bugünkü köşe yazımda yine benim kadrajımdan bir yazı yer alacak. Kısaca konusundan bahsedecek olursam; Küresel dünyada ve önü açılmaya çalışılan “Yeni Dünya Sistemi” içerisinde üretim faktörü nasıl gelişecek ve insanlar nasıl bu üretime kanalize edilecek ? Bu sorulara naçizane bilgim ve araştırmalarımın içerisine yorumumu katarak cevap vermeye çalışacağım. Bu yazının 2. bölümünde Dijital Üretim ve Teknoloji 4.0 Nedir  konularına değineceğim bir yazı ele alacağım.

Yeni Sistem’de Küresel Üretim

Yeni dünya sisteminin parayı ortadan kaldırdığı insanın iş gücünü elinden alıp sadece dijital çağa ayak uyduramayanları yok olduğu bir sistemin var etmeye çalışıldığı kanaatindeyim. Zira teknoloji giderek katlanan bir yapı halinde bu durumu şöyle izah etmem gerekir, örneğin bundan 50 yıl önce kredi kartları yoktu 500 yıl önce kağıt para yoktu, bundan asırlar hatta binlerce yıl öncesinde de alınan bir nesne veya metanın değeri nispetinde ölçülebilecek madeni para veya altın kullanımı yoktu. Çağlar öncesinde takas yöntemi ile deyim yerindeyse 10 elmaya 5 ayva takas ediliyordu. Şimdi ise yeni dünya sisteminin amacı da bunu tekrar insanlara dayatarak ve parayı ortadan tamamıyla kaldırıp dijital hale getirmek. Zaten araştırdığımız vakit dünya üzerinde işlem gören doların neredeyse %80’i dijital sayılardan ibaret.

Bu durum gittikçe artıyor örnek verecek olursak geçtiğimiz günlerde 2 ekmeği banka kartıyla aldım, üstelik temassız. Bill Gates’e her ne kadar sapık düşünceleri olduğu için tepki görüyor olsa da aslında insanlığın davranış ve eğilimleri kendisinin insanların bir tarafına çip takmaya itiyor. Zira yeni sistemde elle tutulabilir parayı tedavülden kaldırıp, dijital yaşamın vazgeçilmesi haline getirmek hiç de zor değil. Asıl konu dijitalleşen dünyanın neresinde bu üretim? cevabım her yerinde çünkü; Dijital evrenin oluşması da bir üretimden geçiyor, para da bir üretimden geçiyor zira dijital dünyanın parası kripto paralardır. Coin olarak da biliniyor, bu coinler sadece dijital ekrana eklenen bir meta değil. Bunlarında üretimi için çeşitli işlemci setlerin olması gerekiyor.

Üretim

Üretime tekrar dönelim, üretimin yeni sistemde sahibi zengin insanlar olmayacak esasında iyi yanı bu, yeni sitemde üretim dijitalleşmeye ayak uyduran ve teknolojiyi kullanabilen insanlar tarafından gerçekleştirilecek. Zira geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en bilinen ve çoğu webmasterın yolunun düştüğü “Natro” adında sanal sunucu kiralayan ve domain kayıtı yapan firması, Avrupa lokasyonlu çalışan bir yabancı firmaya tam 200 milyon dolara satıldı. Bu firma inşaat sektöründe değildi veya bir araba üreticisi de değildi. Elde tutulur olmayan dijital değeri olan bir firmaydı. Hakeza geçtiğimiz haftalarda “Peak Games” yine elle tutulur ürünleri olan veya yedek parça üretim imalatını yapan bir firma değildi sadece onlarca mühendisten oluşan bir ekip tarafından dijital ortama yazılan oyunları ile bilinen bir firmaydı ve iyi oyunlar üretiyordu ki, bugün 2 milyar dolara “Zynga” adında yine aynı işi yapan bir firmaya satıldı.

Son Olarak

Üretim artık dijitalleşti, bugün ASRİAD, TÜMSİAD, MÜSİAD veya farklı iş adamları derneklerinde bir araya gelen insanlar birbirlerinden tonlarca demir veya tahıl ticareti yapmak için bir araya gelmiyor. Bugün bu dernekler üretimimizi nasıl dijital evrene senkronize edebiliriz bunu düşünüyorlar.

Saygılarımla, Cumhur Yalçın

Düşünce, görüş ve  olumsuz eleştirileriniz için bu yazının alt kısmına yazabilirsiniz.